VHSL announces first-round pairings for playoffs

RICHMOND, Va. (WDBJ7) The Virginia High School League released pairings Sunday for the first round of the playoffs.

Game times and days will be announced at a later date.

5A NORTH
Football Format: Top 16 by power rating regardless of conference and will NOT cross bracket semifinals.

(16) George Marshall (5-5) vs. (1) Massaponax (9-1)
(15) Mountain View (4-6) vs. (2) Brooke Point (9-1)
(14) Atlee (5-5) vs. (3) Stone Bridge (8-2)
*(13) Orange County (6-4) vs. (4) Potomac Falls (8-2)
*(12) Falls Church (7-3) vs. (5) Albemarle (8-2)
*(11) Tuscarora (5-5) vs. (6) Broad Run (8-2)
(10) North Stafford (6-4) vs. (7) Patrick Henry-Roanoke (8-2)
(9) Briar Woods (4-6) vs. (8) Patrick Henry-Ashland (7-3)

4A WEST
Football Format: 12 teams – top 4 teams receive a first round bye – regional champion crowned at state semifinal game.

(1) Woodgrove (10-0) - BYE
(2) William Byrd (9-1) - BYE
(3) Salem (9-1) - BYE
(4) Dominion (8-2) - BYE
(12) Pulaski County (7-3) vs. (5) Amherst (8-2)
(11) Loudoun Valley (7-3) vs. (6) Millbrook (9-1)
(10) Heritage-Loudoun County (7-3) vs. 7) George Washington (7-3)
(9) John Champe (7-3) vs. (8) Charlottesville (6-4)

3A WEST
Football Format: Top 16 by power rating regardless of conference and cross bracket after regional semifinals.

(16) Alleghany (4-6) vs. (1) Rustburg (8-2)
(15) Tunstall (5-5) vs. (2) Brookville (8-2)
(14) Northside (4-6) vs. (3) Abington (9-1)
(13) Western Albemarle (4-6) vs. (4) Staunton River (9-1)
(12) Waynesboro (5-5) vs. (5) Magna Vista (8-2)
(11) Hidden Valley (5-5) vs. (6) Heritage-Lynchburg (6-4)
(10) Blacksburg (5-5) vs. (7) Lord Botetourt (8-2)
(9) Turner Ashby (6-4) vs. (8) Spotswood (7-3)

2A WEST
Football Format: Top 16 teams -- straight power point bracket – cross bracket after regional semifinals.

(16) Virginia (3-7) vs. (1) Appomattox (10-0)
(15) Lebanon (4-6) vs. (2) Graham (9-1)
(14) John S. Battle (5-5) vs. (3) Richlands (9-1)
(13) Floyd County (6-4) vs. (4) Dan River (9-1)
(12) Lee (6-4) vs. (5) Union (9-1)
(11) Gate City (5-5) vs. (6) Glenvar (8-2)
(10) Grundy (7-3) vs. (7) Martinsville (7-3)
(9) Marion (7-3) vs. (8) Giles (7-3)

1A EAST
Football Format: 12 teams – top 4 teams receive a first round bye – cross bracket after region semifinals.

(1) Sussex Central - BYE
(2) Riverheads - BYE
(3) Colonial Beach - BYE
(4) Central Lunenburg - BYE
(12) Surry County (4-6) vs. (5) Altavista (7-3)
(11) Charles City (5-5) vs. (6) Franklin (7-3)
(10) William Campbell (5-5) vs. (7) Essex (5-5)
(9) Luray (6-4) vs. (8) Northumberland (7-3)

1A WEST
Football Format: Top 16 teams -- straight power point bracket – cross bracket after regional semifinals.

(16) Honaker (3-7) vs. (1) Galax (8-2)
(15) Twin Springs (5-5) vs. (2) George Wythe-Wytheville (9-1)
(14) Rural Retreat (4-6) vs. (3) Hurley (10-0)
(13) Twin Valley (6-4) vs. (4) Fort Chiswell (7-3)
(12) Castelwood (6-4) vs. (5) Chilhowie (8-2)
(11) Covington (6-4) vs. (6) Parry McCluer (9-1)
*(10) Radford (5-5) vs. (7) Patrick Henry-Glade Spring (7-3)
*(9) Narrows (6-4) vs. (8) John I. Burton (7-3)