2019 VHSL Wresting State Championships: Results

SALEM, Va. (WDBJ) -- In alphabetical order:

Appomattox - Class 2:
126 - John Martin (33-9) placed 4th and scored 13.0 team points.
152 - Pierce Bryant (20-2) placed 1st and scored 25.0 team points.

Auburn - Class 1:
106 - Devin Davis (36-10) placed 5th and scored 11.0 team points.
152 - Triston Perry (32-12) placed 5th and scored 13.0 team points.

Brookville - Class 3:
106 - Blake Schmitt (38-15) placed 4th and scored 13.0 team points.
113 - Garrett Good (40-8) placed 4th and scored 14.0 team points.
132 - Bobby Moran (39-9) placed 6th and scored 9.0 team points.
160 - Hudson Stewart (43-0) placed 1st and scored 26.0 team points.
170 - Isaac Dolph (41-11) placed 6th and scored 10.0 team points.

Cave Spring - Class 3:
132 - Kip Nininger (40-1) placed 3rd and scored 19.0 team points.
145 - Mark Daroshefski (36-10) placed 4th and scored 14.0 team points.
152 - Ricardo Harrington (40-2) placed 1st and scored 26.0 team points.

Chatham - Class 2:
152 - Kamden Lewis (34-14) placed 4th and scored 17.0 team points.

Christiansburg - Class 3:
113 - Luke Robie (32-10) placed 2nd and scored 24.0 team points.
120 - Brandon Crowder (35-4) placed 1st and scored 26.0 team points.
126 - Garrett Kuchan (37-6) placed 2nd and scored 24.0 team points.
138 - Andrew Morgan (29-13) placed 3rd and scored 18.0 team points.
160 - Bryan Taylor (28-21) placed 6th and scored 11.0 team points.
170 - Nathan Warden (45-5) placed 1st and scored 28.0 team points.
195 - Ty Kwak (26-11) placed 2nd and scored 20.0 team points.
220 - Andy Smith (46-5) placed 1st and scored 30.0 team points.

Dan River - Class 2:
113 - Elijah Moshenek (36-4) placed 3rd and scored 15.0 team points.
145 - Cameron Wallace (44-2) placed 3rd and scored 17.5 team points.

Fort Chiswell - Class 2:
126 - Cameron Wooldridge (43-1) placed 1st and scored 27.0 team points.
152 - Jonah Turpin (41-10) placed 2nd and scored 22.0 team points.
160 - Jacob Turpin (41-4) placed 1st and scored 23.0 team points.

Galax - Class 1:
120 - Ty Townsend (34-7) placed 2nd and scored 20.0 team points.
138 - Joshua Spurlin (33-1) placed 1st and scored 25.0 team points.
145 - Christian Rojas (31-16) placed 4th and scored 12.0 team points.
152 - James Akers (35-9) placed 4th and scored 16.0 team points.
160 - Caxton Vaught (37-3) placed 1st and scored 28.0 team points.
285 - Brender Rojas (27-13) placed 6th and scored 9.0 team points.

Grayson County - Class 2:
106 - Tanner Jones (47-6) placed 2nd and scored 22.0 team points.
113 - Cole Anders (43-3) placed 2nd and scored 20.0 team points.
126 - Dawson Allen (33-14) placed 2nd and scored 22.0 team points.
145 - Dalton Biggs (46-16) placed 4th and scored 17.0 team points.
220 - Issac Edwards (33-17) placed 4th and scored 20.0 team points.

Heritage - Class 3:
113 - Latrell Davidson (35-13) placed 6th and scored 7.0 team points.
195 - Spencer Goolsby (43-2) placed 3rd and scored 21.5 team points.

Hidden Valley - Class 3:
106 - JB Dragovich (21-9) placed 3rd and scored 17.0 team points.
160 - Ashton Carroll (34-13) placed 4th and scored 14.0 team points.

James River - Class 2:
106 - Chase Cuddy (45-10) placed 4th and scored 16.0 team points.
132 - Mason Stewart (39-16) placed 5th and scored 12.5 team points.
285 - Levi Walker (44-2) placed 2nd and scored 22.0 team points.

Liberty High School - Class 3:
126 - Seth Wood (30-15) placed 6th and scored 6.0 team points.
182 - Aladdin Elroumy (44-5) placed 4th and scored 18.0 team points.

Lord Botetourt - Class 3:
170 - Jacob Brown (40-3) placed 3rd and scored 19.0 team points.

Northside - Class 3:
126 - Josiah Robinson (36-5) placed 3rd and scored 18.0 team points.
220 - Jacob Elliott (28-11) placed 2nd and scored 20.0 team points.

Parry McCluer - Class 1:
120 - Hayden Lawrence (30-7) placed 4th and scored 16.0 team points.
145 - Austin Moore (25-13) placed 5th and scored 13.0 team points.

Rockbridge - Class 3:
145 - Owen Hall (38-13) placed 5th and scored 10.0 team points.
170 - John Sedovy (39-8) placed 4th and scored 18.0 team points.

Staunton River - Class 3:
120 - Justin Mutter (30-7) placed 2nd and scored 23.5 team points.
195 - David Wilson (32-8) placed 5th and scored 13.0 team points.